اعدام های جمعی در عربستان سعودی، در جهان اسلام تفرقه انداخت [ایوان چرنوف، وزگلیاد (روسیه)، 4 ژانویه 2016]
اعدام 47 نفر و از جمله، شیخ النمر، مبلغ دینی شیعه، در عربستان سعودی، در جهان واکنش های تندی را به همراه داشت. در ایران، جمعی از مردم خشمگین به سفارت عربستان سعودی حمله کردند، دولت عراق واکنش منفی به این اعدام ها نشان داد و ناآرامی ها بحرین را نیز فرا گرفت. در این میان، مقامات رسمی بحرین، اردن و امارات متحده عربی از ریاض حمایت کردند و واشنگتن و اتحادیه اروپا نیز به نرمی عربستان سعودی را سرزنش کردند.

اعدام های جمعی در عربستان سعودی، در جهان اسلام تفرقه انداخت
اعدام 47 نفر و از جمله، شیخ النمر، مبلغ دینی شیعه، در عربستان سعودی، در جهان واکنش های تندی را به همراه داشت. در ایران، جمعی از مردم خشمگین به سفارت عربستان سعودی حمله کردند، دولت عراق واکنش منفی به این اعدام ها نشان داد و ناآرامی ها بحرین را نیز فرا گرفت. در این میان، مقامات رسمی بحرین، اردن و امارات متحده عربی از ریاض حمایت کردند و واشنگتن و اتحادیه اروپا نیز به نرمی عربستان سعودی را سرزنش کردند.
واکنش ایران
همانطور که انتظار می رفت، در ایران شیعه، در قبال اعدام 47 نفر در عربستان سعودی – به طور عمده، از شیعیان – واکنش بسیار تندی نشان دادند.
نمایندگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کردند: «رژیم حامی تروریسم و ضد اسلامی عربستان سعودی باید سرنگون شود». به گزارش «بی بی سی»، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جمله، وعده داده است که از عربستان سعودی انتقام اعدام شیخ نمر النمر، مبلغ دینی شیعه، را خواهد گرفت.
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی این عملکرد دولت عربستان سعودی را با عملکرد اعضای گروهک تندروی «دولت اسلامی» (داعش) قیاس می کند.
شبکه تلویزیونی «پرس تی وی» خبر می دهد که [آیت الله] علی خامنه ای، رهبر دینی ایران، از دولت سعودی به شدت انتقاد کرد. وی گفت که این مجرمان «از قهر الهی» در امان نخواهند ماند. [آیت الله] خامنه ای در سخنرانی خود در برابر روحانیون خاطر نشان کرد: «بدون تردید، خون این شهید مظلوم که به ناحق ریخته شده، بر زمین نخواهد ماند و دست انتقام الهی گریبان سیاستمداران سعودی را خواهد گرفت».
در خبرهای خبرگزاری «ایرنا» آمده است که مجلس ایران نیز به این اعدام واکنش نشان داد: «کمیسیون امنیت و سیاست خارجی مجلس خطاب به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نامه ای ارسال کرده که طی آن، از وزارت امور خارجه کشور قطع روابط با عربستان سعودی را خواستار شده است. این کمیسیون همچنین کاهش تعداد کارکنان در سفارت ریاض در تهران را پیشنهاد کرده است».
روز یکشنبه، در ایران در رابطه با اعدام های صورت گرفته در عربستان سعودی، در تمامی مدارس دینی و حوزه های علمیه عزای عمومی اعلام شد. انتظار می رفت که در این روز در ایران، تظاهرات هایی علیه سرکوب گری های سیاسی ریاض برگزار شود. روز شنبه، در تهران، پایتخت ایران، معترضان با سنگ و «کوکتل مولوتف» به سفارت عربستان سعودی حمله کردند. نیروهای پلیس با استفاده از گاز اشک آور، آنان را از اطراف ساختمان سفارت متفرق کرد. به گزارش RT، نهادهای انتظامی نیز اطراف ساختمان سفارت را محاصره کردند.
اما، در هر صورت، به ساختمان سفارت خانه آسیب هایی وارد شد و برخی از بخش های آن ویران شد. در پی وقوع این رویداد، پلیس تهران 40 نفر را بازداشت کرد.
به گزارش خبرگزاری «ریا نووستی»، در شهر مشهد ایران نیز جمعی از معترضان کنسولگری عربستان سعودی را به آتش کشیدند. جمعیتی از مردم به ساختمان کنسولگری مواد اشتعال زا پرتاب کردند و در نتیجه آن، برخی از بخش های کنسولگری به طور کامل در آتش سوخت.
بعد از وقوع این رویداد، وزارت امور خارجه ایران از شهروندان خواست تا در اطراف ساختمان کنسولگری عربستان تجمع نکنند.
واکنش دیگر کشورهای مسلمان
در ایران، عراق، سوریه و لبنان، اعدام مبلغ دینی در عربستان سعودی را محکوم کردند.
حیدر عبادی، نخست وزیر عراق، اعلام کرده که از خبر اعدام شیخ النمر بسیار متأثر شده است. به گزارش خبرگزاری «ایتارتاس»، به اعتقاد وی، این رویداد بر اوضاع جاری در خاور نزدیک تأثیرگذار خواهد بود.
عبادی تصریح کرد: «ابراز عقیده و بیان نقطه نظراتی که با مشی رسمی انطباقی ندارد - از راه صلح آمیز – دو اصل حقوق بشر است که از سوی احکام الهی و قوانین بین المللی تضمین می شوند و نقض آنها، برای ثبات، امنیت و زندگی اجتماعی مردم منطقه، پیامدهایی را به همراه خواهد داشت».
به گزارش خبرگزاری «رویترز»، آیت الله علی سیستانی، رهبر دینی شیعیان، اعدام مبلغ دینی را «تعرض ناعادلانه ای» خواند. آیت الله سیستانی گفت: «ما از شهادت برادران دینی خود بسیار متاثر شدیم و اعدام آنان تعرض نا عادلانه بوده است».
در این میان، وقوع رویدادهای اخیر، برای روابط دو جانبه عراق و عربستان نابهنگام بوده است. چند روز پیش، در روز 1 ماه ژانویه، خبر مربوط به ازسرگیری فعالیت سفارت عربستان سعودی بعد از 25 سال در عراق، اعلام شد. سال های طولانی، میان این کشورها روابط متشنجی برقرار بود، اما در این اواخر، روابط دو کشور تا حدودی گرم شده بود.
گروهک شیعه «حزب الله» نیز این اعدام ها در عربستان سعودی محکوم کرد. در بیانیه این گروهک آمده است: « مجتهد مشهوری که مدافع حقوق مردم ستم دیده بود، قصدا، همدست گروهک تروریست هایی اعلام شده بود که دستانشان به خون قربانیان بی گناه آلوده است».
در این بیانیه اشاره می شود که «اعدام شیخ النمر که حامی سیاست گفتگو بود و در بیاناتش با زورگویی و خشونت گرایی مبارزه می کرد، لکه ننگی خواهد شد بر دامن رژیم سعودی».
شیخ عبدالامیر قبلان، رهبر شورای عالی شیعیان اسلام، اعدام شیخ النمر را «جنایت علیه بشریت» خواند: «اعدام مبارزی که در راه برقراری وحدت اسلامی و رعایت حقوق بشر گام بر می داشت – اقدام غیر عاقلانه ای بوده است و این در اصل اعدام عقلانیت، اعتدال و گفت و گو بوده است». وی در ادامه افزود: «اگر سلمان شاه شیخ النمر را عفو می کرد، جلوی این خطای هلاکت بار گرفته می شد». به گزارش خبرگزاری «رویترز»، عمران آل زوبی، وزیر اطلاعات سوریه، این اعدام صورت گرفته در عربستان سعودی را محکوم کرده و آن را «جنایت دولت این کشور علیه مردم خود خواند». فقط دولت های امارات متحده عربی، بحرین و اردن از عربستان سعودی حمایت کردند. شیخ عبدالله بن آل نهیان، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی، اعلام کرد: «این پیام آشکاری بود علیه تروریسم و آن دست از افرادی که محرک آن هستند. و همچنین، علیه آن دست از افرادی که در راستای تفرقه افکنی در جامعه فرا خوانی می کنند و صلح و آرامش کشورهای پادشاهی را تهدید می کنند».
در بیانیه دولت این کشور آمده است: «کشور پادشاهی بحرین از این موضع تند حمایت می کند و با عربستان سعودی که تمام تدابیر لازم و قاطع را جهت مبارزه علیه خشونت و افراط گرایی به کار می گیرد، اعلام همبستگی می کند».
در این میان، نیروی های پلیس بحرین ناگزیر شدند برای متفرق ساختن معترضان از گاز اشک آور استفاده کنند که با تصاویری از شیخ النمر به خیابان ها آمده بودند و تمامی کشور را به اعتراض فرا می خواندند. این درگیری ها در نزدیکی روستای شیعه نشین ابوصیبع، واقع در غرب منامه، پایتخت این کشور، به وقوع پیوست.
خبرگزاری اردن به نام « Petra» سخنان محمد المومنی، سخنگوی رسمی دولت اردن، را چنین نقل قول کرد: «اردن با عربستان سعودی، کشور پادشاهی برادر، در مبارزه اش علیه افراط گرایی و تروریسم متحد است و فشارهای اعمالی از سوی ایران را محکوم می کند».
واکنش غرب
در غرب نیز این اعدام ها را محکوم کردند. برای نمونه، فدریکا موگرینی، نماینده ارشد اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی، اعلام کرده که اتحادیه اروپا «صرفنظر از هر گونه شرایطی»، با اجرای حکم اعدام مخالف است. وی گفت: «رویداد مربوط به شیخ نمر النمر به بروز ناآرامی های جدی در رابطه با آزادی بیان و احترام به حقوق اصلی شهروندی و سیاسی منجر خواهد شد که در هر شرایطی و همچنین، در چارچوب مبارزه علیه تروریسم باید رعایت شود».
به گزارش خبرگزاری «ایتارتاس»، به گفته جان کربی، سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه آمریکا، ایالت متحده آمریکا نیز از وقوع این اعدام ابراز نگرانی کرده است که «احتمال دارد، باعث افزایش تشنجات بین دینی شود، به خصوص در زمانی که کاهش آن ضرورت دارد. وی در ادامه گفت: «در رابطه با این رویداد، ما باردیگرخاطر نشان می کنیم که رهبران کشورهای کل منطقه باید تمامی تلاش خود را جهت تشنج زدایی به کار برند».
در این میان، کنستانتین کاساچف، رئیس کمیته بین الملل شورای فدراسیون روسیه، معتقد است که موضع آمریکایی ها دو گانه است: «در حالی که اتحادیه اروپا از زبان فدریکا موگرینی، سخنگوی ارشد اتحادیه اروپا در امور خارجی، جرأت به خرج می دهد و می گوید عربستان سعودی اصول آزادی های شهروندی و سیاسی را رعایت نمی کند، آمریکایی ها سخنان تندی علیه متحد نزدیک خود در منطقه ایراد نمی کنند».
وی برای نمونه به سخنان کربی اشاره کرده که رهبران منطقه را برای کاربرد تلاش بیشتر خود جهت تشنج زدایی در مناقشات فرا می خواند. به اعتقاد کاساچف، ایراد چنین سخنانی یعنی این که در این مسئله، همه مقصر هستند به جز خود عربستان سعودی. وی در صفحه فیس بوکش نوشته است: «جان کربی در این مسئله، هم ما و هم شما را مقصر می داند».
وزارت امور خارجه آلمان نیز در رابطه با اعدام مبلغ شیعه ابراز نگرانی کرد. این وزارت خانه اعلام کرد: «اعدام شیخ نمر النمر، نگرانی های ما را در خصوص افزایش تشنجات و تشدید تفرقه در منطقه بیشتر می کند».
بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، نیز در خصوص این رویداد ابراز نگرانی کرد، اما به خویشتن داری و انجام اقداماتی «در جهت گریز از تشدید تشنجات بین دینی» فرا خواند. وی همچنین، در رابطه با اقدامات معترضان در تهران، علیه سفارت عربستان سعودی ابراز تأسف کرد.
اعدام
در روزشنبه، وزارت کشور عربستان سعودی از اجرای حکم اعدام 47 نفر از متهمان به جرم اقدامات تروریستی خبر داد. در میان اعدام شدگان، فارس الزهرانی، یکی از رهبران گروهک «القاعده» در عربستان سعودی، و شیخ نمر النمر، مبلغ دینی شیعه، نیز حضور داشتند.
به گفته «بی بی سی»، حکم های اعدام همزمان در 12 محل در کل عربستان سعودی اجرا شد. در میان 47 نفر اعدامی، یک نفر شهروند کانادایی و یک نفر نیز شهروند مصری بود و باقی آنان از شهروندان خود عربستان بودند.
دولت عربستان سعودی به محمد النمر اطلاع داد که جسد برادرش – مبلغ دینی اعدام شده – به خانواده اش تحویل داده نمی شود و خودشان وی را به خاک سپرده اند. وی در صفحه «توییترش» نوشته است: «از دولت عربستان سعودی به ما خبر دادند که قربانیان در آرامگاه های مسلمانان به خاک سپرده شده اند و اجساد آنان به خانواده هایشان تحویل داده نخواهند شد».
در پی وقوع این اعدام، در شهر القطیف، زادگاه شیخ النمر، و همچنین دیگر مناطق در شرق عربستان سعودی که اکثریت مردمش شیعه هستند، تظاهراتی آغاز شد. شیعیان 15 – 10 درصد از کل مردم عربستان سعودی را شامل می شوند.
رسانه های گروهی ایران خبر داده اند که دولت عربستان سعودی، برای سرکوب کردن اعتراضات، ده ها خودروی زرهی اعزام کرده است.
النمر، مبلغ دینی، که اغلب آن را شیخ نمر می نامیدند، بعد از سال 2011 میلادی، یعنی زمانی که او از اعتراضات جمعی ضد دولتی شیعیان در عربستان سعودی حمایت کرد، شهرت یافت. در سال 2012 میلادی، وی را بازداشت کردند. در دادگاه، وی اتهامات سیاسی وارده را رد نکرد، اما تصریح کرد که هرگز سلاح حمل نکرده و به خشونت گرایی دعوت نکرده است.
بدون استثناء، تمامی مفسران شیخ النمر را یکی از شخصیت های بسیار متنفذ در میان شیعیان عربستان سعودی خواندند. از این رو، بعید است که اعدام وی برای این کشور پیامدهایی را به همراه نداشته باشد. با توجه به این که در همسایگی عربستان سعودی، کشور شیعه نشین ایران قرار دارد، ناگزیر، مشکلاتی در خارج از مرزهای این کشور پادشاهی بروز خواهد کرد.

 

Массовая казнь в Саудовской Аравии расколола исламский мир

Казнь 47 человек в Саудовской Аравии, в том числе известного шиитского проповедника ан-Нимра, вызвала бурную реакцию в мире. В Иране толпа возмущенных людей атаковала диппредставительства Саудовской Аравии, негативно высказались о казни власти Ирака, беспорядки прошли в Бахрейне. При этом официальные власти Бахрейна, Иордании ОАЭ поддержали Эр-Рияд, а Вашингтон и ЕС мягко пожурили Саудовскую Аравию.
Реакция Ирана
Самая острая реакция на казнь в Саудовской Аравии 47 человек – в основном, шиитов – ожидаемо была в преимущественно шиитском Иране.
«Протеррористический и антиисламский режим в Саудовской Аравии необходимо свергнуть», - заявили представители Корпуса стражей исламской революции Ирана (КСИР). В частности, КСИР пообещал отомстить Саудовской Аравии за казнь шиитского проповедника Нимра аль-Нимра, передает BBC.
Поведение властей Саудовской Аравии КСИР сравнивает с поведением членов экстремистской группировки «Исламское государство» (ИГ).
Верховный лидер Ирана Али Хаменеи также выступил с жесткой критикой саудовских властей. Он заявил, что виновных не минует «священное возмездие», сообщает Press TV. «Без сомнения, то, что кровь этого невинного мученика была пролита незаконно, будет иметь последствия, священное возмездие не минует саудовских политиков», - отметил Хаменеи перед лекцией для представителей духовенства.
На казнь отреагировал и иранский меджлис: «Комиссия по безопасности и внешней политике меджлиса направила письмо в МИД ИРИ, в котором призвала внешнеполитическое ведомство страны понизить уровень отношений с Саудовской Аравией. Комиссия также предлагает сократить количество персонала в посольстве Эр-Рияда в Тегеране», - говорится в сообщении иранского информационного агентства IRNA.
В связи с казнью в Саудовской Аравии воскресенье в Иране было объявлено выходным днем во всех высших светских и духовных учебных заведениях. Ожидается, что в этот день Иране пройдут массовые манифестации против политических расправ в Эр-Рияде.
В субботу в столице Ирана Тегеране демонстранты с камнями и «коктейлями Молотова» уже врывались в посольство Саудовской Аравии. Полиция вытеснила их из здания, применяя слезоточивый газ. Также правоохранительные органы Ирана оцепили окрестности, передает RT.
Однако ущерб зданию диппредставительства все же был нанесен. Несколько помещений посольства были разгромлены. После случившегося полиция Тегерана арестовала 40 человек.
В иранском Мешхеде демонстранты подожгли консульство Саудовской Аравии. Толпа людей принесла к зданию легковоспламеняющиеся материалы, в результате чего некоторые помещения выгорели полностью, передает РИА «Новости».
После этого МИД Ирана призвал граждан не собираться у саудовских диппредставительств.
Реакция других мусульманских стран
Казнь шиитского проповедника в Саудовской Аравии осудили в Иране, Ираке, Сирии и Ливане.
Премьер-министр Ирака Хейдар аль-Абади заявил, что с огромным сожалением воспринял новость о казни ан-Нимра. По его мнению, это событие окажет влияние на обстановку на Ближнем Востоке, передает ТАСС.
«Выражение мнения и точки зрения, не совпадающей с официальной, мирным путем - это два основных права человека, которые гарантируются божьим законом и международным правом, а их нарушение будет иметь последствия для стабильности, безопасности и общественной жизни народов региона», - подчеркнул аль-Абади.
Духовный лидер шиитов Ирака аятолла Али Систани назвал казнь шиитского проповедника «несправедливой агрессией», передает Reuters. «Мы сожалеем о мученической смерти нескольких наших духовных братьев, их смерть была несправедливой агрессией», - заявил Систани.
Причем, последние события произошли очень некстати для двусторонних иракско-саудовских отношений. Накануне, 1 января, было объявлено о возобновлении работы спустя 25 лет посольства Саудовской Аравии в Ираке. Между странами много лет складывались напряженные отношения, но в последнее время наблюдалось некоторое потепление.
С осуждением казни в Саудовской Аравии выступила и ливанская шиитская партия «Хезболлах». «Известный богослов, выступавший в защиту угнетенного народа, был преднамеренно причислен к группе террористов, на руках которых кровь невинных жертв», - говорится в заявлении партии.
В нем указывается, что «убийство шейха ан-Нимра, который был убежденным приверженцем диалога и боролся словом против притеснений, ляжет пятном позора на саудовский режим».
Лидер Высшего исламского шиитского совета Ливана шейх Абдель Амир Кабалан назвал расправу над ан-Нимром «преступлением против человечности»: «Убийство борца за исламское единство и права человека - это безрассудный шаг, это смертный приговор разумности и умеренности, диалогу и правде», - заявил он и добавил, что «роковой ошибки можно было бы избежать, если бы король Сальман (бен Абдель Азиз Аль Сауд) помиловал ан-Нимра».
Министр информации Сирии Омран Зоуби осудил казнь в Саудовской Аравии и назвал ее «преступлением, совершенным государством в отношении собственного народа», передает Reuters.
Саудовскую Аравию поддержали только власти ОАЭ, Бахрейна и Иордании. «Это очевидное послание против терроризма и тех, кто к нему подстрекает. А также против тех, кто призывает к расколу в обществе и угрожает миру в королевстве», - заявил глава МИД ОАЭ шейх Абдалла бен Заид Аль Нахайян.
«Королевство Бахрейн подтверждает свою твердую позицию и выражает солидарность с Саудовской Аравией, которая предпринимает все необходимые и решительные меры для борьбы с насилием и экстремизмом», - говорится в заявлении правительства этой страны.
При этом полиция Бахрейна вынуждена была применить слезоточивый газ для разгона демонстрантов, вышедшими с изображениями ан-Нимра и призвавшими к протестам по всей стране. Столкновения произошли близ шиитской деревни Абу-Сайба, к западу от столицы страны Манамы.
«Иордания солидарна с братским королевством Саудовская Аравия в его борьбе с радикализмом и терроризмом и осуждает давление со стороны Ирана», - приводит слова официального представителя правительства Иордании Мухаммеда аль-Мумани иорданское агентство Petra.
Реакция Запада
На Западе казнь осудили. Так, верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини заявила, что Евросоюз выступает против использования смертной казни «независимо от обстоятельств». «Конкретный случай шейха Нимра ан-Нимра вызывает серьезную обеспокоенность относительно свободы выражения мнений и уважения основных гражданских и политических прав, которые необходимо охранять в любых случаях, а также в рамках борьбы с терроризмом», - заявила она.
По словам официального представителя госдепартамента США Джона Кирби, США также обеспокоены казнью, которая «создает риски обострения межконфессиональной напряженности именно тогда, когда ее необходимо снизить», передает ТАСС. «В связи с этим мы вновь отмечаем то, что лидерам стран всего региона необходимо удвоить усилия, направленные на деэскалацию», - добавил он.
Впрочем, глава международного комитета Совфеда России Константин Косачев считает, что позиция американцев двойственная: «Если Евросоюз устами верховного представителя по иностранным делам Федерики Могерини все же отважился произнести мантру про несоблюдение Саудовской Аравией основных гражданских и политических свобод, то американцы остались верны сами себе. И своему ближайшему союзнику в регионе», - отметил Косачев.
Он привел в пример слова Кирби, призвавшего лидеров стран в регионе удвоить усилия, направленные на деэскалацию конфликта. По мнению Косачева, это заявление означает, что на этом этапе уже виноваты все, а не только Саудовская Аравия. «Джон Кирби ничтоже сумняшеся раздал и нашим, и вашим», - написал сенатор в Facebook.
МИД Германии также выразил озабоченность казнью шиитского проповедника. «Казнь Нимра ан-Нимра усугубляет нашу озабоченность по поводу роста напряженности и углубления раскола в регионе», - сказали там.
Генсек ООН Пан Ги Мун заявил о своей обеспокоенности по поводу произошедшего, однако призвал к сдержанности и проведению работы «чтобы избежать обострения межрелигиозной напряженности». Также он выразил сожаление в связи с действиями демонстрантов в отношении саудовского посольства в Тегеране.
Казнь
В субботу МВД Саудовской Аравии объявило о казни 47 человек, осужденных за терроризм и подстрекательство к нему. Среди казненных оказались один из лидеров ячейки «Аль-Каида» в Саудовской Аравии Фарис аз-Захрани и шиитский проповедник ан-Нимр.
Смертные приговоры были приведены в исполнение одновременно в 12 местах, разбросанных по всей Саудовской Аравии. Среди 47 казненных один был обладателем канадского гражданства, еще один - гражданин Египта; остальные - саудовские подданные, отмечает Би-би-си.
Власти Саудовской Аравии уведомили Мохаммеда ан-Нимра о том, что тело его брата - казненного проповедника - не передадут семье и уже похоронили. «Вышли на связь саудовские власти, сообщили нам, что мучеников уже похоронили на мусульманских кладбищах, тела не передадут родственникам», - написал он в Twitter.
После казни в родном городе ан-Нимра - Эль-Катифе, а также в других районах на востоке Саудовской Аравии с преимущественно шиитским населением начались массовые манифестации. Шииты составляют 10-15% населения Саудовской Аравии.
Иранские СМИ сообщали, что для подавления протестов власти Саудовской Аравии направили десятки бронированных автомобилей.
Проповедник ан-Нимр, которого чаще всего называли просто Шейх Нимр, получил широкую известность после 2011 года, когда поддержал массовые антиправительственные выступления шиитов в Саудовской Аравии. В 2012 году его арестовали. На суде он не отрицал выдвинутых против него политических обвинений, однако подчеркивал, что никогда не носил оружия и не призывал к насилию.
Все без исключения комментаторы называли ан-Нимра одной из самых влиятельных фигур среди шиитов Саудовской Аравии. Поэтому его казнь вряд ли пройдет для этой страны без последствий. А учитывая, что рядом с Саудовской Аравией расположен населенный шиитами Иран, проблемы неизбежно должны были выйти за пределы королевства.
Текст: Иван Чернов

تهیه و تنظیم: 111359   ۱۳۹۴/۱۰/۱۴

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم اینجا کلیک کنید.