انتشار فراخوان جشنواره سرود، تواشیح و ابتهال هفته های قرآنی استان سمنان

انتشار فراخوان جشنواره سرود، تواشیح و ابتهال هفته های قرآنی استان سمنان
دبیرخانه هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان سمنان فراخوان و آیین نامه جشنواره سرود، تواشیح و ابتهال هفته های قرآنی دراین استان را منتشر کرد

به گزارش دفتر تبلیغ و ترویج؛ این جشنواره با مشارکت و همکاری معاونت هنری و سینمایی این اداره کل، دفتر قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان و کانون فرهنگی هنری محمد رسول الله (ص) نیمه دوم دیماه امسال برگزار می شود.

در فراخوان جشنواره سرود هفته های قرآنی ااستان سمنان آمده است این جشنواره در سه رشته سرود، تواشیح و ابتهال برگزار می شود و این مرحله در دو بخش قابل اجراست.

داوری آثار بخش مقدماتی این جشنواره از لوح های فشرده آثار که به دبیرخانه جشنواره رسیده است، انجام و سه اثر برتر در هر رشته انتخاب و برای شرکت در مرحله حضوری دعوت خواهند شد و بخش نهایی شامل اجرای حضوری گروه برگزیده در مراسم پایانی است.

در این مرحله که در نیمه دوم دی ماه برگزار خواهد شد، سه گروه برتر در هر رشته انتخاب و جوایزی به آنان اهدا خواهد شد.   براساس فراخوان و آیین نامه منتشر شده شرایط و ضوابط عمومی شرکت در این جشنواره مبتنی بر این است که تمامی شرکت کنندگان باید فرم مشخصات فردی را تکمیل نمایند و گروه ها باید آثار خود را در قالب لوح فشرده (VCD) و با کیفیت مناسب به همراه متن اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند و آخرین مهلت ارسال آثار گروه ها نیز بیستم آذر ٩٧ تعیین شده است.

کلیه گروه ها باید آثار خود را با موضوعات قرآن و عترت ارائه نمایند و بخش سرود به صورت مشترک و تواشیح و ابتهال مختص برادران است.

این فراخوان مدارک مورد نیاز تمامی گروه ها برای ارسال به دبیرخانه جشنواره را شامل  تکمیل فرم مشخصات فردی برای همه اعضای گروه (مربی و سرپرست)، کپی صفحه اول شناسنامه و دو قطعه عکس ٤ × ٣ است.

همچنین شرایط و ضوابط اختصاصی رشته تواشیح شامل حضور گروهها با نفرات ٥ تا ٧ نفره، حداکثر زمان اجرای کل کار فارسی و عربی ٦ تا ٨ دقیقه است. (در صورت عدم رعایت ضابطه مربوطه ، از بخش آداب و شرایط امتیاز کسر می‌شود) در رشته تواشیح متن اجرا باید عربی – فارسی (ترکیبی) باشد (متن عربی ٧٥% حجم کل کار و متن فارسی ٢٥% حجم کل کار) و در صورت عدم اجرای بخش فارسی تواشیح ٤ نمره از آداب و شرایط کسر خواهد شد.

همچنین  لحن بخش فارسی در امتیازات داور لحن محاسبه نخواهد شد و بطور کلی بخش فارسی نمره مثبت ندارد. (ترجمه تایپ شده متن تواشیح باید به همراه لوح فشرده اثر ارسال شود.) تذکر: بخش فارسی با حجم یک چهارم و در ابتدای تواشیح به شکل پیش نیاز تواشیح اجرا می‌شود. در صورت کسب حد نصاب ٥٠ درصد امتیاز داوران صوت و لحن و هماهنگی ، گروه مجاز به اجرای بخش عربی (اصلی) کار در زمان ٦ تا ٨ دقیقه می‌باشد. قابل ذکر است نمره بخش فارسی با بخش عربی جمع نمی‌شود و اجرای این بخش صرفاً به منظور آشنایی حاضران در مجلس با معنای متون عربی تواشیح طراحی شده است و با عنوان شرط ورود نامیده می‌شود.

در رشته سرود نیز گروه ها می توانند در دو مقطع سنی ١٠ تا ١٥ سال و ١٦ سال به بالا (برادران و خواهران) شرکت نمایند.

نفرات گروه حداکثر باید ١٤نفر (یک نفر آهنگساز + یک نفر مربی + ١٢ نفر گروه سرود) باشد و حضور رهبر گروه و یا مربی در کنار گروه الزامی است و ارائه متن مکتوب اثر به همراه لوح فشرده اثر الزامی است، هر گروه می تواند حداکثر ٢ اثر را به دبیرخانه ارسال نماید و تمامی گروه هایی که به مرحله نهایی راه می یابند باید آمادگی اجرای دو اثر را داشته باشند.  

در رشته ابتهال رده سنی آزاد است و ارائه متن مکتوب اثر به همراه لوح فشرده اثر الزامی است، بازه زمانی اثر بین ٤ تا ٧ دقیقه باشد وصوت ، لحن و تجوید از معیارهای اصلی امتیاز می باشد.

این فراخوان در خصوص نحوه ارسال آثار افزود: افراد و گروه ها می توانند آثار خود را در قالب یک لوح فشرده حاوی لیست مشخصات فردی، اثر و متن مکتوب آن را حداکثر تا بیستم آذر به یکی از آدرس های سمنان ، بلوار قدس ، جنب فرهنگسرای کومش، دبیرخانه هیأت هماهنگی و نظارت بر کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان سمنان با شماره تلفن ١ الی ٣٣٣٤٨٢٢٠ داخلی ٥ و یا شاهرود ، میدان کارگر ، جنب فرمانداری، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شاهرود ، دفتر نمایندگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد با شماره تماس ٣٢٣٥٠٢٧١ ارسال نمایند. 

۱۴ آبان ۱۳۹۷ ۱۷:۳۶