جشنواره ذکر و ذاکرین آیات در سیستان و بلوچستان

جشنواره ذکر و ذاکرین آیات در سیستان و بلوچستان
مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان گفت : این جشنواره 2 روزه از شب گذشته در زاهدان آغاز گردید.

به گزارش دفتر تبلیغ و ترویج؛ مسگرانی با بیان این که 25 آذر اخرین مهلت ارسال آثار به دبیرخانه این جشنواره بود گفت : 33 گروه از 10 استان آثار خود را برای شرکت در این جشنواره ارسال کردند که بعد از پایان مهلت نام نویسی هیات انتخاب آثار قابل قبول را برای شرکت در جشنواره انتخاب کردند.

مسگرانی با بیان اینکه از گروه های شرکت کننده هشت گروه از سیستان و بلوچستان است، ادامه داد: بعد از برگزاری جشنواره و اجرای گروه های منتخب داوران آثار برگزیده را مشخص می کنند و در پایان نیز آلبومی از آثار برگزیده تهیه می شود.

وی خاطر نشان کرد: معرفی آیین های دینی و مذهبی، نشان دادن غنا و تکثر فرهنگی اقوام و مذاهب در ایران، آشنا شدن نسل جوان و امروزی با مواریث گذشتگان، ایجاد نشاط معنوی با تکیه بر فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی از جمله اهداف برگزاری این جشنواره است.

وی ادامه داد: موسیقی آیینی عبادی اقوام ایرانی شامل: آوازها، نغمات، آیین ها، مدح و منقبت پیامبر(ص) و ائمه اطهار (ع)، مناجات، حکمت خوانی، حکایت خوانی مذهبی و معراج خوانی، آوازهای ستایشی و نیایشی موضوع های این جشنواره است.

مسگرانی گفت : این جشنواره در سه قسمت آواها و نغمات، همخوانی و همنوازی، تکخوانی و تکنوازی همراه با آیین های مذهبی اقوام ایرانی برگزار گردید، قسمت جنبی جشنواره نیز شامل سخنرانی های پژوهشی توسط پژوهشگرانی که در این باره مقالاتی داشته اند و برگزاری کارگاه هاست.

وی افزود: موسیقی آیینی به اعتقادات و آداب و رسوم مذهبی مردم بازمی گردد و هر اثری با آیین های دینی تناسب داشته و با کلام قدسی و عرفانی همراه باشد در حوزه موسیقی آیینی به شمار می ‌آید.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان گفت: 67 اثر در زمینه موسیقی آیینی برای شرکت در جشنواره ملی ذکر و ذاکرین به دبیرخانه ارسال شد که پس از بازبینی و بررسی محتوایی 14 اثر در بخش گروهی و 6 اثر در بخش انفرادی برای هنرنمایی در بخش پایانی انتخاب شدند.

۲۰ دی ۱۳۹۷ ۲۱:۰۵