زبان هنر، بهترین ابزار برای انتقال مفاهیم عاشورا در طول تاریخ بشریت است

زبان هنر، بهترین ابزار برای انتقال مفاهیم عاشورا در طول تاریخ بشریت است
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان گفت: هنر زمانی که فرصت یافته به بهترین ابزار برای انتقال مفاهیم عاشورا تبدیل شده است که این فرصت را می توان در ادبیات عاشورایی، اشعار شعرا و هنر نقاشی بزرگان هنر در عصر گذشته و دوره معاصر ملاحظه و مشاهده کرد.

به گزارش اداره کل تبلیغ و ترویج؛ فاطمه کرباسی در آیین اختتامیه پنجمین جشنواره شکوه شکیبایی آواها و سرودها در فرهنگسرای امام خمینی زنجان اظهار کرد: عاشورا فقط یک جنگ نبود، عاشورا یک فرهنگ است و فراتر از آن چگونه زیستن و چگونه ماندن بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به نقش حضرت زینب(سلام الله علیها) به عنوان پیام رسان عاشورا از لحظه بازگشت بدون امام حسین(علیه السلام) زمانی که امام چهارم بیمار بودند، ادامه داد:  در این زمان حضرت زینب(سلام الله علیها) مسولیت جامعه شیعه را برعهده داشت و همین مهم پاسخی به کسانی است که به عقب ماندگی زنان تاکید دارند.

وی با اشاره به اینکه هیچ زبانی نمی تواند معرفت عاشورا را درک کند، گفت: بشر با بهره گیری از زبان هنر که برخاسته از فطرت و درون انسان هاست، راهی برای انتقال پیام عاشورا یافته است.

به گفته کرباسی، هنر زمانی که فرصت یافته به بهترین ابزار برای انتقال مفاهیم عاشورا تبدیل شده است که این فرصت را می توان در ادبیات عاشورایی، اشعار شعرا و هنر نقاشی بزرگان هنر در عصر گذشته و دوره معاصر ملاحظه و مشاهده کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان به ماهیت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان به منظور پرداختن به مناسبت های مربوط به ائمه معصومین در شهادت ها و ولادت های این بزرگان اشاره کرد و گفت: جشنواره شکوه شکیبایی برای پنجمین سال متوالی در رشته آواها و سرودها به مناسبت سالروز میلاد حضرت زینب(سلام الله علیها) برنامه ریزی و اجرا شد.

این مقام مسئول با بیان اینکه این جشنواره همواره مورد استقبال اصحاب فرهنگ و هنر استان و کشور قرار گرفته است، گفت: به پنجمین جشنواره شکوه شکیبایی ١٠٥ اثر از سراسرکشور ارسال شده است که ٦٠ گروه و ٤٥ اثر انفرادی را شامل می شود.

به گفته کرباسی پس از داوری اولیه آثار ارسالی ١٢ گروه و ١٤اثر در بخش انفرادی به بخش نهایی این جشنواره راه یافت.

وی خاطرنشان کرد: آثار ارسالی به این جشنواره از استان های کرمان، خراسان رضوی و جنوبی، هرمزگان، کردستان، قم، خراسان شمالی، همدان، مازندان، آذربایجان غربی و شرقی، گلستان، خوزستان و قزوین بود.

۱۸ اسفند ۱۳۹۷ ۱۳:۳۲